Бруксоманията е парафункция (вреден навик) на стискане на зъбите в статично положение , без движение на долната челюст.
Бруксизмът е парафункция (вреден навик) , който представлява скърцане на зъбите , под действието на силно напрегнати дъвкателни мускули.
Зъбите и зъбните редици са силно притиснати и при плъзгателно движение дъвкателните им повърхности се трият.
Като етиологични фактори могат да се посочат стрес, умствена и физическа преумора, повишена височина на оклузията( захапката) от зъбопротезни конструкции, ортодонтски деформации, преждевремнни контакти или блокажи . Обикновено се проявява нощем , поради което дълго време може да остане недиагностицирано.
Пораженията при бруксизъм са главно в зъбите- изтриване на зъбните повърхности , което води до оплаквания от чувствителност в зъбите, а с времето и понижаване на височината на оклузията( захапката).
Пациентите се оплакват от напрегнатост, схващане , болка в дъвкателните мускули и долночелюстната става.
Лечението се прожвежда с назъбна шина , която се иззработва индивидуално за всеки пациент , по предварително взет отпечатък. Обикновено шината се носи вечер , по време на сън.
Едно съвременно и ефективно средство в лечението на тези парафункции е инжектирането на ботулинов токсин (ботокс) в дъвкателните мускули . Ботоксът парализира временно дъвкателните мускули , като по този начин прави невъзможно съкращаването има и така се възпрепятства стискането и скърцането. В зависимост от индивидуалното състояние на пациента се определят показанията и интервалът на поставяне на ботулиновия токсин.